Poniżej znajdują się pytania i prawidłowe odpowiedzi do Matury z gier z dnia 26 czerwca 2016r.

 

Pytanie nr 1: Jak nazywa się gra karciana zaimplementowana w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, która niedawno doczekała się zapowiedzi jako samodzielna produkcja?

Gwint

 

Pytanie nr 2: Mafia III - najnowsza produkcja od studia 2K Czech pojawi się już w październiku 2016 roku. Fabuła gry została osadzona w roku 1968, w fikcyjnym mieście wzorowanym na jednym z miast położonym w USA. Jakie to miasto?

Nowy Orlean

 

Pytanie nr 3: Na tegorocznych targach E3 zaprezentowano kolejną odsłonę gry God of War. Oprócz zmodyfikowanej mechaniki, akcja gry zostanie przeniesiona w inny klimat. Tym razem gra będzie w klimatach mitologii:

Nordyckiej

 

Pytanie nr 4: Nowa produkcja studia inXile o podtytule Tides of Numenera jest duchowym spadkobiercą jednej z klasycznych gier RPG. Której?

Planescape: Torment

 

Pytanie nr 5: 14 czerwca 2016 na Steam zadebiutował asymetryczny horror multiplayer, w którym maksymalnie 4 graczy wciela się w rolę potencjalnych ofiar mających za zadanie uciec z mapy, a 1 gracz wciela się w rolę mordercy, który ma za zadanie ich wykończyć. Wskaz nazwę tej gry.

Dead by Daylight

 

Pytanie nr 6: W lutym 2016 roku miała premierę wydana przez Ubisfot gra MMO, w której gracze wcielali się w agentów tajnej jednostki, którzy mieli przywracać porządek w opanowanym przez zarazę Nowym Jorku. Podaj nazwę tej gry.

Tom Clancy’s The Division

 

Pytanie nr 7: Podaj nazwę serii gier strategicznych wydawanych przez Paradox Interactive osadzonej w realiach II Wojny Światowej.

Hearts of Iron

 

Pytanie nr 8: Podaj nazwę najnowszego (i zarazem ostatniego dodatku) do gry Wiedźmin III: Dziki Gon.

Krew i Wino

 

Pytanie nr 9: Jaki podtytuł nosiła druga odsłona przygód Nathana Drake’a - Uncharted 2?

Pośród złodziei

 

Pytanie nr 10: Podaj nazwę wydanej przez Ubisoft w 2014 roku gry przygodowej która dzieje się w okresie I Wojny Światowej, reklamowanej m.in. przez plakat na którym widać jednego z bohaterów gry w mundurze żołnierza armii francuskiej z psem.

Valiant Hearts

 

Pytanie nr 11: Studio Team 17 w połowie lat 90tych wypuściło grę, która stała się początkiem bardzo znanej serii. W tej produkcji gracze sterowali podobnymi do dżdżownic robakami, dysponującymi bardzo pokaźnym arsenałem broni, a jego celem było zniszczeni przeciwnej drużyny. Podaj nazwę tej gry.

Worms

 

Pytanie nr 12: Wydana w 2015 roku gra Rocket League jest tak naprawdę sequelem innej gry w której także mamy za zadanie przy pomocy pojazdu wbić piłkę do bramki przeciwnika. Gra ta została wydana w 2008 roku na Playstation 3. Podaj nazwę tej gry:

Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars

 

Pytanie nr 13: Której z niżej wymienionych armii nie zobaczymy w podstawce gry Battlefield 1?

Armii francuskiej

 

Pytanie nr 14: 6 czerwca 2016 ukazał się kolejny, darmowy DLC do gry American Truck Simulator wprowadzający nowy stan. Jaką nazwę nosi ten stan?

Arizona

 

Pytanie nr 15: Jedna z gier z serii Batman była tak słabo przygotowana w dniu premiery na PC, że Warner Bros zdecydowało się na tymczasowe wycofanie jej ze sprzedaży. Podaj nazwę tej odsłony:

Arkham Knight

 

Pytanie nr 16: Mający premierę w lutym 2016 roku dodatek do gry Dying Light - The Following wprowadzał do gry kompletnie nowy element. Jaki?

możliwość poruszania się pojazdami

 

Pytanie nr 17: Prawa do duchowego protoplasty Red Dead Redemption - gry Red Dead Revolver nie był pierwotnie własnością Rockstar. Rockstar odkupił je od innej firmy - jakiej?

Capcom

 

Pytanie nr 18: W jakiej grze po raz pierwszy spotykamy postać znanego hydraulika, Mario?

Donkey Kong

 

Pytanie nr 19: Generał Bison (M. Bison), dyktator i megaloman oraz szef tajnej organizacji przestępczej Shadaloo (bardzo często występujący w charakterystycznym czerwonym mundurze i czapką na której umieszczona jest czaszka ze skrzydłami) jest częstym gościem pewnej serii gier. Wymień nazwę tej serii:

Street Fighter

 

Pytanie nr 20: Podaj nazwę gry FPS z bardzo charakterystyczna mechaniką, w której czas płynie tylko wtedy gdy główny bohater przemieszcza się lub wykonuje określone czynności. W innym przypadku czas płynie w bardzo wolnym tempie. Gra utrzymana jest w bardzo charakterystycznej biało-czerwonej tonacji.

Superhot

 

Pytanie nr 21: 4X to podgatunek gier strategicznych - skrót pochodzi od 4 słów: eXplore (eksploracja), eXpand (ekspansja), eXploit (eksploatacja) i eXterminate (eksterminacja). Wskaż grę, która NIE należy do tego gatunku.

Blood Bowl

 

Pytanie nr 22: W grze Portal użytkownik ma możliwość korzystania z portali m.in. do przemieszczania się. Portale składało się z dwóch wejść, pomiędzy którymi tworzyło się przejście. Jaki kolor miały obwódki wejść/dziur?

niebieski i pomarańczowy

 

Pytanie nr 23: Która z niżej wymienionych skrzynek (Case) nie występowała w grze Counter-strike: Global Offensive

Anarchy

 

Pytanie nr 24: Występujący w grze Starcraft czołg oblężniczy (siege tank), który ma możliwość zmiany w potężne działo oblężnicze należy do frakcji:

Terran

 

Pytanie nr 25: W świecie gry World of Warcraft duży nacisk położono na opis świata. Podaj nazwę stolicy frakcji Krwawych Elfów. For The Horde! ;)

Silvermoon City

 

Pytanie nr 26: W grze Heroes of Might And Magic III jednostkę Aniołów (Angel) można było rekrutować w mieście typu:

Zamek / Castle

 

Pytanie nr 27: Za pierwszego easter egga w grach komputerowych uznaje się sekretny pokój w grze Adventure, stworzonej przez Warrena Robinetta. Co było w tym pokoju?

Imię i nazwisko twórcy

 

Pytanie nr 28: Gra Rainbow Six: Siege pozwala graczowi wcielić się w operatorów jednostek sił specjalnych z różnych krajów. Oddział Navy Seals reprezentowany jest przez postacie:

Valkyrie i Blackbeard

 

Pytanie nr 29: Niko Bellic był głównym bohaterem jednej z odsłon gry Grand Theft Auto. Której?

Grand Theft Auto IV

 

Pytanie nr 30: Kurtis Stryker, bohater gier z serii Mortal Kombat jest z zawodu:

Policjantem

 

Pytanie nr 31: Jednym z głównych bohaterów gry Call of Juarez (pierwsza część) jest:

Ray McCall

 

Pytanie nr 32: Bohaterem gry Firewatch jest:

Henry - strażnik przeciwpożarowy

 

Pytanie nr 33: Battletoads - gra z 1991 roku wydana przez Rare, której bohaterami są trzy humanoidalne żaby. Każda z żab miała imię. Wskaż, które z niżej wymienionych imion jest niewłaściwe (nie nosiła go żadna z żab).

Metz

 

Pytanie nr 34: Imiona głównych bohaterów gry Contra to:

Bill Rizier i Lance Bean

 

Pytanie nr 35: W grze Rad Mobile, po raz pierwszy na ekranie (w formie zawieszki po lusterkiem) pojawiła się postać, która później wystąpiła jako główny bohater innej gry. Wskaż tą postać:

Sonic The Hedgehog - jeż

 

Pytanie nr 36: Wśród wielu ciekawych miejsc Dolnego Śląska możemy wymienić świątynię Wang w Karpaczu i Zaporę Pilchowice. Obiekty te stały się protoplastami lokacji pewnej grze. Podaj nazwę tej gry.

Zaginięcie Ethana Cartera

 

Pytanie nr 37: Za pierwszą turową strategiczną grę komputerową uznaje się stworzoną przez Chrisa Crawforda w 1977 roku (niektóre źródła podają także rok 1976) grę hybrydowa, gdzie komputer wykonywał obliczenia i symulował działanie sztucznej inteligencji, a gracz przesuwał pionki po klasycznej mapie (na podstawie danych uzyskanych od komputera). Została ona wydana przez Avalon Hill w roku 1981. Jak brzmi nazwa tej gry?

Tanktics

 

Pytanie nr 38: Jeden z twórców gry Grand Theft Auto, Mike Dailly, kilka lat wcześniej był programistą innego hitu. Tą grą było:

Lemmings

 

Pytanie nr 39: Cytat: “Ahhh, fresh meat!” wypowiadany przez potwora noszącego tasak rzeźnicki pochodzi z gry:

Diablo

 

Pytanie nr 40: W pierwszym z krótkich animowanych filmów prezentujących fabułę gry Overwatch, jeden z bohaterów gry, Winston, wypowiada zdanie rozpoczynające się od: “I’m not a monkey…” Jak to zdanie się kończy?

I’m scientist!

 

Pytanie nr 41: Pochodzące z gry Fallout słowa: “War. War never changes…” jako narrator dubbingował pewien znany amerykański aktor. Miał on także role w filmie Hellboy: Złota Armia czy serialu Sons of Anarchy. Co to za aktor?

Ron Perlman

 

Pytanie nr 42: Yvonne Strahovski, australijska aktorka polskiego pochodzenia, jest pierwowzorem jednej z postaci ze znanej serii gier komputerowych. Jak nazywa się ta postać:

Miranda Lawson (seria Mass Effect)

 

Pytanie nr 43: Hideo Kojima na E3 pokazał trailer swojej najnowszej gry “Death stranding”. Protoplastą głównego bohatera ma być pewien aktor (grający m.in. w serialu The Walking Dead). Wskaż tego aktora.

Norman Reedus

 

Pytanie nr 44: We wrześniu 2016 będzie miała premierę kolejna odsłona gry NBA od studia 2K Sports. Jak nazywa się znany, lecz były już koszykarz NBA, który widnieje na okładce gry w wersji Legend Edition?

Kobe Bryant

 

Pytanie nr 45: W najnowszej odsłonie gry piłkarskiej - Fifa 17, zostanie zastosowany nowy silnik, dotychczas zarezerwowany dla innych gatunków gier. Wskaż nazwę tego silnika.

Frostbite

 

Pytanie nr 46: Wśród wielu silników na których stworzone są gry komputerowe, niektóre są udostępniane publicznie (także za opłatą). Jaka firma jest odpowiedzialna za silnik Unreal?

Epic Games

 

Pytanie nr 47: Wiosną 2016 roku firma Microsoft wypuściła grę Forza Motorsport 6: Apex (Beta) w modelu free-to-play dla posiadaczy Windows 10, dostępną w sklepie Windows Store. W jaki silnik graficzny i fizyczny wyposażony jest ów tytuł.

ForzaTech

 

Pytanie nr 48: Project Scorpio to nazwa projektu nowej konsoli. Jak firma odpowiedzialna jest za ten projekt?

Microsoft

 

Pytanie nr 49: System VR opracowywany przez firmę HTC nosi nazwę:

Vive

 

Pytanie nr 50: W dniach 4 marca - 6 marca 2016 w Katowicach odbyły się kolejne finały Intel Extreme Masters. Finałem którego sezonu rozgrywek była ta impreza?

10

Sponsor główny

Partnerzy